KÖLELER VE EFENDİLER – HAMZA YARDIMCIOĞLU

KÖLELER VE EFENDİLER – HAMZA YARDIMCIOĞLU

İktisat eğitimi almış, dinler tarihi ve astronomi üzerine araştırmaları bulunan araştırmacı yazar Hamza Yardımcıoğlu’nun severek okuduğum kitabı.

Mevcut ekonomi sistemi ve bu sistemin yöneticilerini eleştiren kitapta, sistemin yöneticilerine efendi, zorunlu olarak sistemin içerisinde olan halkın da modern köle olduğunu savunmaktadır.

Kölelik tarihi, vergilendirme, karşılıksız para basılması gibi konularda tarihsel kaynaklardan bilgiler veren yazar, semavi dinlerden ve eski zamanlardaki değişik inanışlardan da örnekler vererek mevcut ekonomi düzeninin yanlışlığını anlatıyor.

Vatandaşından vergi almayan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Hongkong, Bahama adaları gibi devletleri de refah seviyesi yüksek örnek olarak veriyor.

Kitabın sonuna doğru aklımıza gelen “Peki nasıl olmalı?” sorusuna da “Karat sistemi” adında bir ekonomi modeli ile cevap veriyor. Bu sistemde faiz olmayan vergisiz bir sistemden bahseden yazar dolayısıyla enflasyonun da olmayacağından bahsediyor.

Başka yayınlarından da edindiğim izlenimle 1944 ve 1971 yıllarında alınan kararlarla basılan karşılıksız paralar ve geçilen “Fiat” sistemi sayesinde büyük ekonomik kriz ve bu kriz sonrasında çıkması muhtemel bir savaştan da bahseden yazar bunu dijital paraya geçişte bir şok-terapi amacıyla yapıldığını da düşünüyor.

(Visited 125 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.