HAYALİNİ YORGANINA GÖRE UZAT – ACAR BALTAŞ

Yüksek lisanstaki hocamın da hocası olan Profesör Acar Baltaş’ın bu kitabında kişisel gelişim yayınlarındaki bilimsel eksiklikler ve bu eksikliklerin doğru tarafları detaylıca anlatılmış.

Özellikle pozitif düşün mutlu ol, evrene pozitif enerji gönder mutluluklar seni bulsun gibi söylemleri, bilimsel bir bakış açısıyla çürüten cevaplar vermiş. Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir sözü de bu bakış açısını kısaca anlatıyor.

En çok ilgimi çeken bölümler ise Rosenthal Etkisi veya Kendini Doğrulayan Kehanet ile beklentilerin davranışları nasıl şekillendirdiğinin güzel bir örnekle anlatılmış olduğu bölüm ve hepimizin baş belası olan, hastalıkların tetikleyicisi sayılan stres konusundaki bakış açısı oldu. Stresin, zihnimizin sınırlarının zorlanmasının bir tepkisi ve bu tepkinin doğru yönetilmesi halinde başarının anahtarı olacağını yine derinlemesine ve sade bir dille anlatmış.

Ayrıca; icatların ticari değeri konusu ve “Ticat” olarak yeni bir kelime ile adlandırılması, Kahneman’a nobel ödülünü kazandıran çalışma, insanların konuşarak anlaşabilmesindeki mucize gibi konularda bence herkesin ilgisini çekebilecek konular.

Youtube’da kitabı neden yazdığını anlattığı konuşmasını da bulabileceğiniz bu çalışmayı oldukça faydalı buldum. Çalışan, çalışmayan, küçük büyük herkesin güzel dersler çıkaracağı ve bakış açısını zenginleştirici bir kitap.

(Visited 71 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.